Hakkımda

Uzun soluklu bir öykü değil benimkisi.. Fotoğraftan öncesini sıralamak, hayatımın başlangıcını red etmek olur. Evlenip çocuğum olduktan sonra serde öğretmenlikte olunca çocuğuma kendim bakıp eğiteceğim diyerek en anaç hayalimi gerçekleştirdim. 3.5 sene oğlum Emir ile bitişik bir o kadar da sevgi dolu zaman geçirdikten sonra radikal bir kararla fotoğrafçı olmaya karar verdim. Aslında Biyolog ve Fen Bilgisi öğretmeni olan ben, bu kararımla herkesi şoke ettim. Hiçte pişman değilim :)

‘’Adana Fotoğraf Amatörleri Derneği’’ nde Temel Fotoğraf Eğitime Başladım. Eş zamanlı olarak photoshop kursu alıp, Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık bölümüne girdim. Türkiye 1. si olarak mezun oldum. Bu süre zarfında, Şahver Koçulu`nun ‘’Doğum Fotoğrafçılığı Atölyesi’’ ile Sadık Demiröz`ün ‘’Stok Fotoğrafçılık Atölyesi’’ ne katıldım. Bir sene içerisinde 2 karma sergi açtık. Hayatımda hiç bu kadar hızla içine çekildiğim bir yol olmamıştı. Her adımım yeni bir adıma fırsat yaratıyordu. Ve ben artık uçuyordum…

Uluslararası fotoğraf yarışmalarına girmeye başladım. Gelen her ödül, 2 türlü mutluluk yaşatıyordu. Hem başarmanın verdiği haz.. Hem de yurtdışında ismimin yanına ülkemin adını yazdırmanın verdiği gurur.. AFIAP (Artist (Sanatçı) FIAP) ünvanına hak kazanmış olup EFIAP (Excellence (Mükemmellik) FIAP) şartlarını sonuna gelmiş bulunmaktayım.

 

Bu sırada  ''Çukurova Fotoğraf Sanatı Derneği’'ni kurduk. . Aynı zamanda Avrupa Projelerini gerçekleştirmek üzere Tahsin Sezer önderliğinde açılan ''Adana Fotoğraf ve Sinema Sanatı Derneği’'nin kurucu üyesiyim. Adana Fotoğraf Amatörleri Derneği'nde Işık Dersi Veriyorum. Kısacası Ben Bile Artık Kendime Yetişemiyorum.

Fotoprofesyonel Dergi ve Adana01Haber`de fotoğraf ve sanat üzerine yazılar yazıyorum. Yazı yazmanın, araştırmanın insana çok şey kattığına inanıyorum. Aynı zamanda bilgi aktarımı yönünden insanlara da faydalı olmaya çalışıyorum..

‘’Altınoran Düşünce ve Sanat Platformu’’ na üye olup Haluk Uygur`la tanışma ve öğrencisi olma fırsatı buldum. ‘’Tanıtım, Belgesel, Fotoröportaj Atölyesi’’ne katılıp ‘’Adana`ya Güç Verenler 2’’ adlı projede 6 arkadaşımla beraber 75. Yıl Sanat Galerisi’nde sergi açıp kitap çıkardık. Her seferin de yeni bir tat keşfediyordum. Tutkunun ötesinde canımın bir parçası haline gelmişti fotoğraf ve artık koparması imkansızdı.

Şu an Kent Konseyi ile İbrahim Yılmaz (EFIAP-s) ve Osman Arsal (AFIAP) önderliğinde bir grup arkadaşımızla ‘’Somut Olmayan Kültürel Miraslarımız’’ adlı projeyi çalışıyoruz. Hedefimiz Adana`ya Bir müze, bir kitap ve sergi kazandırmak..

Evet ben Doğum ve Düğün fotoğrafçısıyım.. Sanat adına yaptığım herşey işim de daha iyi olabilmek için..

Başında da dediğim gibi uzun soluklu bir öykü değil benimkisi.. Kısa zamana çok şey sığdırabilmenin öyküsü.. Bir sürü güzel insan kattım hayatıma.. O insanlar çok güzel anılar biriktirmeme sebep oldu. Mucize bebeklere tanık oldum.. Aşkları Aşkla fotoğrafladım.. Ailelerin heyecanlarını, en özel anlarını paylaştım.. Minnettarım..

Kısaca yeniden hayata başladığım andır fotoğraf ancak ölürsem bırakırım.. Ama o beni ölsemde bırakmasın..İzim kalsın..

Saygılar

Nihan Büyüksural